Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Rūpes par redzi / Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?

Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska. 

Pirms izvēlēties kontaktlēcas

Kontaktlēcu lietošanā, pirmkārt, ir jābūt motivētam pašam pusaudzim. Ja kontaktlēcas vēlas vecāki, bet bērns baidās pat pieskarties acīm, tad lēcas šobrīd nebūs labākā izvēle. Savā praksē optometriste S. Gžibovska gan novērojusi, ka bieži vecāki ir tie, kas baidās no kontaktlēcu lietošanas, ne bērni. Ielikšana, izņemšana un līdzestība (kontaktlēcu pareiza nēsāšana, kopšana) bērniem bieži vien pat padodas labāk, viņi ļoti apzinīgi ievēro visus norādījumus.

Taču, pirms izvēlēties par labu lēcām, jāapmeklē optometrists vai acu ārsts, kurš pārbaudīs acis un redzi, pārliecinoties, ka nav nekādu saslimšanu un kontaktlēcas lietot drīkst. Tāpat optometrists ieteiks, kādas lēcas ir piemērotas pēc optiskā stipruma, izmēra, materiāla un nēsāšanas režīma.

Piemērotākais vecums kontaktlēcām

Pasaules praksē vidējais vecums, kad jaunieši visbiežāk sāk lietot kontaktlēcas, ir ap trīspadsmit gadu vecumu, bet katrs gadījums jāskata individuāli. „Manai jaunākajai pacientei ir seši gadi. Tā kā viņa nodarbojas ar mākslas vingrošanu un optiskā korekcija ir nopietna, kontaktlēcas šajā gadījumā ir labākais risinājums. Bērniem un pusaudžiem ar redzes problēmām ir ļoti svarīgi, lai optiskā korekcija tiktu lietota un acis pareizi attīstītos, un ar kontaktlēcām bieži vien to ir vieglāk nodrošināt,” norāda optometriste. Protams, jebkuram kontaktlēcu lietotājam ir jābūt arī brillēm, ko nēsāt, piemēram, vakaros, kad kontaktlēcas ir izņemtas un acis atpūšas.

Kontaktlēcu lietošana

Kā norāda S. Gžibovska, pareiza lēcu lietošana sākas optometrista kabinetā. Skaidrs, ka, pirmo reizi lietojot kontaktlēcas, var būt bail un lielākajai daļai cilvēku arī ir – kā būs, vai sāpēs, grauzīs, būs jāpierod? Ir vairāki kontaktlēcu ielikšanas un izņemšanas veidi, piemērotāko katram pacientam palīdzēs atrast optometrists. Optometrists arī piemeklētas atbilstošas kontaktlēcas, izvēloties materiālu, dizainu, izmēru un nēsāšanas režīmu, jo, piemēram, mīkstās kontaktlēcas var nēsāt vienu dienu, divas nedēļas, vienu mēnesi vai pat trīs mēnešus. Jāņem vērā arī citi faktori, ja pacientam pavasarī ir alerģija no ziedputekšņiem, tad kontaktlēcas lietot neiesaka, ārkārtas gadījumā var izmantot vienas dienas lēcas. Tāpat jādomā par acu aizsardzību no UV stariem. Lielā daļā kontaktlēcu jau ir iestrādāts UV filtrs, taču tas pasargā tikai to acs daļu, kur lēca uzlikta, tāpēc pārējā acs, plakstiņi un āda ap acīm no UV kaitīgās ietekmes ir jāpasargā ar saulesbrillēm.

Kontaktlēcu popularitāte aug

Kontaktlēcu lietotāju skaits pasaulē, tostarp Latvijā, ar katru gadu aug. Latvijas Optometristu un optiķu asociācijas 2017. gada dati rāda, ka Latvijā kontaktlēcu lietotāju skaits varētu būt aptuveni 100 000 cilvēku jeb ap 5% no visiem iedzīvotājiem.

Arī optometristes Sarmītes Gžibovskas praksē ik dienu lēcu lietotāju pulciņam pievienojas kāds jauniņais, arī gadu ziņā.  Tāpat arī pamazām tiek kliedēts izplatītākais mīts, ka kontaktlēcas var lietot tikai cilvēki ar nelielām redzes problēmām jeb maziem stiprumiem. Tā sen vairs nav, jo optikas diapazons ir kļuvis daudz plašāks, un kontaktlēcas var piemeklēt arī lieliem stiprumiem, kā arī astigmātisma un presbiopijas jeb t.s. vecuma tālredzības korekcija.

Rakstu pievienoja
 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no 2018. gada 6. jūnija līdz 2018. gada 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2022