Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Bērnu redze / Bērniem pašiem savas saulesbrillītes
Bērniem pašiem savas saulesbrillītes

Konsultē Dace Briede, optometriste optikas salonos Metropole Tukumā


    "Baudot vasaru un saules siltumu, nedrīkstam aizmirst par acu pasargāšanu no kaitīgā saules starojuma"- šādus un līdzīgus apgalvojumus vasarā dzirdam ik uz soļa, taču ne vienmēr aizdomājamies, ka no saules stariem īpaši jāsargā arī mūsu bērnu acis, turklāt- jo bērniņš ir mazāks, jo vairāk tas ir nepieciešams. Bērni mēdz pavadīt laiku brīvā dabā daudz ilgāk nekā pieaugušie, tādēļ arī ir ilgāku laiku pakļauti ultravioletā (UV) starojuma ietekmei. Ultravioletos starus cilvēka acs nespēj saredzēt, tomēr tie iekļūst līdz pat acs tīklenei un mēdz ietekmēt acī notiekošos bio-procesus, tā sekmējot dažādu slimību progresēšanu un attīstību.

Bērnu acs anatomiskās īpatnības
    Redzes aprūpes jomā strādājošie speciālisti īpaši uzsver- pasargāt bērnu acis no kaitīgā UV starojuma ir ļoti svarīgi, un pamatojums tam ir meklējams acs anatomiskajā uzbūvē. Bērniem līdz apmēram 10 gadu vecumam acs lēca ir dzirdrāka, līdz ar to saules izstarotā UV starojuma ietekme var izrādīties daudz kaitīgāka. Turklāt bērniem acu zīlītes mēdz būt lielākas, tādēļ ļauj acī iekļūt vēl vairāk UV starojuma nekā, piemēram, pieauguša cilvēka acī.
    Ja bērnu actiņas nepasargājam no saules gaismas, nākotnē palielinās risks saskarties ar tādām nopietnām acu slimībām kā katarakta vai makulas deģenerācijas. UV staru nodarītais kaitējums actiņai nekur nepazūd visu atlikušo dzīvi. Maldīgs ir priekšstats, ka ultravioleto starojumu mēs saņemam tikai saules aktīvajā sezonā vasarā. Jā, vasarā UV staru intensitāte ir ievērojami augstāka, taču arī ziemā starojums nepazūd, tik vien kā mazinās tā intensitāte.

Kā izvēlēties manam bērnam piemērotas saulesbrilles?
Izvēloties saulesbrillītes, pārliecinieties, ka tās "nesēž" uz bērna vaigiem vai "nelien" uzacīs, jo šajā brīdī brilles var sākt svīst un rada diskomfortu. Lai bērnu actiņas būtu drošībā un pasargātas, vecākiem, iegādājoties saulesbrilles savām atvasēm, būtu jāievēro līdzīgi principi kā piemeklējot saulesbrilles sev.

   Pārliecinieties, vai saulesbrillēm ir 100% ultravioletā starojuma filtrs jeb speciāls pārklājums, kas aizkavē kaitīgo saules staru iekļūšanu acī. UV stari acī iekļūst caur acs zīlīti, tādēļ, uzliekot saulesbrilles, apkārtējā vide tiek aptumšota un acs zīlīte paplašinās. Tā izveidojas plašāks laukums, pa kuru saules gaisma iekļūst līdz pat acs tālākajiem slāņiem. Līdz ar to, ja lietojam brilles, kurām nav ultravioleto staru filtrs, tad šādas saulesbrilles ne vien nepasargā aci, bet “palīdz” nodarīt vēl lielāku kaitējumu. Optikas salonos iegādātās saulesbrilles ir pārbaudītas un visas nodrošina pilnīgu aizsardzību pret ultravioleto starojumu. Ja vēlaties paši pārliecināties par saulesbriļļu spēju atvairīt UV starus, ikvienā optikas salonā ir jābūt pieejamam īpašam aparātam, kas palīdz noteikt, vai brillēm ir pilnvērtīgs aizsargfiltrs.

    Izvēloties saulesbrilles tirdzniecības vietās, kas nav specializējušās optikas preču tirdzniecībā, rodas jautājums- vai tiešām saulesbriļļu lēcām ir šis pārklājums? Vai tās pasargās acis no nevēlamā starojuma, vai gluži pretēji- vēl vairāk pakļaus acis lielākam riskam?

Lai saulesbrilles ir ērtas un funkcionālas!
Otrkārt, saulesbrillēm ir jābūt ērtām- uzliekot uz acīm, tām nevajadzētu spiest uz degunu, deniņiem. Arī briļļu kājiņām ir jābūt pietiekami garām un ērti jāpieguļ. Saulesbriļļu lēcām jānosedz visa actiņa, ieteicams arī uzacis, lai tiktu pasargāta plakstiņu āda.
Bērnu brillītes tiek izgatavotas gan no plastikāta, gan arī silikona materiāla, un tieši silikons ir materiāls, kas nodrošina papildus izturību. Ja plastikāts ir piemērotāks lielākiem bērniem, tad silikona brillītes ieteicamas pašiem mazākajiem. Optikas salonos ir pieejami dažādi aksesuāri briļļu lietošanai, tostarp speciālas gumijas vai aukliņas, kas stiprināmas uz saulesbriļļu kājiņām, lai palīdzētu brilles noturēt pareizā pozīcijā.

   Pieaugušo vidū populāras ir saulesbrilles ar “papildiespējām”, piemēram, polarizētās saulesbrilles, kas īpaši ieteicamas autobraucējiem, ūdens sporta, ziemas sporta veidu cienītājiem, arī makšķerniekiem, un ne tikai... Polarizētās saulesbrilles noņem atspulgus no horizontālām virsmām, piemēram, ūdens vizuļošanu saulē, atspīdumu no stiklotām virsmām, tā uzlabojot gan redzes kvalitāti, gan samazinot acu piepūli un nogurumu. Turklāt arī bērniem šīs saulesbrillītes ir iegādājamas ar polarizētām lēcām. Ja iegādājaties brilles bērnam, iesakām izvēlēties plastikāta vai polikarbonāta lēcas, kas nodrošina papildus izturību trieciena gadījumā. Bērnu saulesbrillēm neiesakām izvēlēties stikla lēcas, jo stikla fizikālās īpašības, salīdzinot ar plastikātu, trieciena gadījumā viegli plīst daudzos sīkos gabaliņos, līdz ar to var būt nedrošs bērna actiņai.

Arī lakatiņš un cepure ar nagu nekaitēs!
    Saulesbrilles būs papildus miers un labsajūta gan Jūsu, gan bērniņa acīm, turklāt iegaumējiet arī mediķu dotos padomus- aizsargājiet savu ādu ar speciāli paredzētajiem kremiem, neuzturaties saulē pārmērīgi un, protams, neaizmirstiet par piemērotu galvassegu gan Jums, gan bērniem! Dodoties pastaigā, zīdaiņi ierasti guļ ratiņu kulbā, tā neļauj bērnam sakarst un iegūt saules dūrienu. Taču tiklīdz mazulis prot sēdēt ratiņos, staigā, viņam nepieciešama galvassega. Īpaši piemēroti ir lakatiņi vai cepurītes ar nagu, tās papildus saulesbrillēm pasargās acis no spožās saules.

Rakstu pievienoja
Dace Briede
vadošā optometriste optikas salonos "Metropole" Tukumā

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no 2018. gada 6. jūnija līdz 2018. gada 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2022