Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Bērnu redze / Bērnam nepieciešamas brilles- kā izvēlēties?
Bērnam nepieciešamas brilles- kā izvēlēties?

Konsultē Ieva Rikena, vadošā optometriste optikas salonos Metropole, Ogrē


Pirmo reizi pie acu ārsta!
Ierasti pati pirmā satikšanās ar acu ārstu ir bērniņa viena gada vecumā, un šī pārbaude ir obligāta. Taču, ja rodas aizdomas, ka ar bērna redzi kaut kas nav kārtībā, acu ārsts jāuzmeklē uzreiz.
Savukārt, ja pirmajā vizītē pie acu ārsta redzes traucējumi netiek konstatēti, uz otro vizīti ārsts mazuli gaidīs trīs gadu vecumā, kad bērns jau var pastāstīt, ko un cik labi redz. Acu ārsts ir jāapmeklē arī pirms skolas gaitu uzsākšanas, un šis ir tas brīdis, kad bērns jau redz teju tik pat labi kā pieaugušais. Bērniem redze attīstās un nostiprinās 8-10 gadu vecumā, bet viselastīgākā redzes sistēma ir 2-4 gadu vecumā. Jebkuras bērnībā laicīgi neatklātas redzes īpatnības var radīt grūti ārstējamas un koriģējamas sekas, tādēļ, ja rodas kaut mazākās šaubas par bērna redzi, konsultējieties ar redzes speciālistu!
 
Ja bērnam tiek izrakstītas brilles – kā izvēlēties?
Iespējams, vecākiem pirmajā brīdī rodas mulsums, vēl jo vairāk, ja pašiem brilles nekad nav bijušas vajadzīgas, bet bērnam tās izrakstītas. Taču der atcerēties, ka šobrīd ir iespējams izvēlēties katra vecuma bērnam īpaši pielāgotas brillītes, turklāt mazākajiem īpaši patīk krāsainie un košie briļļu ietvari.
Jāatceras, ka primārā briļļu funkcija ir nodrošināt bērnam labu redzi. Tām ir jānovērš acs refrakcijas defektus- tuvredzību, tālredzību, astigmātismu un tā saucamo "slinko aci" jeb ambliopiju. Izvēloties brilles, noteikti jāņem vērā bērna sejas anatomiskās īpatnības un jāpārliecinās, vai brilles uz mazā deguna "sēž" labi, nespiež un nav pārāk smagas. Ja brilles būs vieglas, ērtas un, kas nav mazāk svarīgi- bērns pats būs piedalījies to izvēlē, tad viņam būs lielāks prieks brilles izmantot!
 
Ietvari un briļļu lēcas
Izvēloties bērnam brilles un briļļu lēcas, optikas salona speciālists dos praktisku padomu- kādas vislabāk izvēlēties, taču arī vecākiem ir svarīgi būt mazliet zinošiem, lai ir vieglāk izdarīt izvēli. Brilles var būt izrakstītas jau zīdainim, tad vispiemērotākās būs no silikona materiāla, kuru ietvars ir mīksts, viegls un neplīstošs. Līdz ar to, lieki neapgrūtina mazo sejiņu, bet piekļaujas tai, turklāt piemērots īpaši kustīgiem bērniem.
 
2-3 gadus veciem bērniem jau var izvēlēties plastikāta vai metāla ietvariņus. Pielaikojot brilles, pārliecinieties, ka briļļu lodziņi nav pārāk šauri, vislabāk, ja lodziņu augstums sakrīt ar uzacu līniju. Nesteidzieties ar lēmuma pieņemšanu! Kopā ar optikas salona speciālistu palīdziet bērnam pielaikot brilles vairākkārt, lai pārliecinātos, cik viegli tās noņemt, vai ietvaru kājiņas ir elastīgas, vai labi turas aiz ausīm. Dažkārt ir ieteicams izvēlēties nelielus palīgrīkus, lai brillītes turētos labāk, piemēram, uzlikt briļļu ietvariem "aizaušus".
 
Optikas salona Metropole optometriste Ieva Rikena iesaka izvēlēties plastikāta vai polikarbonāta briļļu lēcas, jo tās ir vieglas, neplīstošas un drošas bērna veselībai. Lai arī sākotnēji šķiet, ka stikla lēcas ir ievērojami izturīgākas pret skrāpējumiem, tās bērnam ir bīstamākas. Bērns, aktīvi kustoties, var netīši saplēst brilles un stikls plīst sīkos gabaliņos. Plastikāta lēcas izturīgākas padara speciālie klājumi, tādēļ tās labāk pacieš nevīžīgu izturēšanos.
 
Lai brilles kalpotu ilgāk!
Brilles nemēdzam pirkt katru dienu un vēlamies, lai tās mums labi kalpo. Paildzināsim briļļu mūžu tās pareizi kopjot- tiklīdz brilles noņemam no acīm, tās jāievieto speciālā futrālī, kas palīdzēs nenobružāties un neuzkrāt putekļus. Ieteicamāk izvēlēties futrāļus no cieta materiāla, lai, ieliekot to piemēram, somā starp grāmatām, brilles nejauši nesaspiestos. Futrālī ir jābūt vietai mikrošķiedras salvetītei, lai brīdī, kad lēcas ir nosmērētas, varam ātri notīrīt.
 
Lai neapjuktu plašajā optikas salonu piedāvājumā, izvēlieties sev uzticamu redzes aprūpes speciālistu, kurš neatteiks padomu un palīdzēs atrast piemērotākās brillītes gan Jums, gan bērnu acīm!
Rakstu pievienoja
Ieva Rikena
optometriste optikas salonā "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no 2018. gada 6. jūnija līdz 2018. gada 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2022