Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Bērnu redze / Uzraugi, lai skolēns labi redz!
Uzraugi, lai skolēns labi redz!

Ieva Rikena, optometriste optikas salonos Metropole

Šķiet, ka jautājums vai mācību grāmatas un darba burtnīcas jānodrošina vecākiem, vai ar tām skolēnus jāapgādā valstij, vēl ne līdz galam izsmelts. Diskusijas nebeidz rimt, vēl jo vairāk – kļūst vēl aizvien asākas. Lai vai kā, mācībām nepieciešamās lietas jebkurā gadījumā, vai tās gādā valsts vai vecāki, protams, ir nepieciešamas, par to pat nav jādiskutē. Tomēr vētrainās diskusijās nereti tiek aizmirsts par būtisko – aptuveno 80% no skolā sniegtās (un, protams, arī dzīvē iegūtās) informācijas tiek uztverta ar vienu no piecām maņām – redzi.

Latvijas likumdošana paredz, ka obligātās redzes pārbaudes bērniem ir jāveic 1, 3 un 7 gadu vecumā. Lai arī šīs prasības visbiežāk tiek ievērotas, ir jāatceras, ka bērna redze turpina attīstīties arī pusaudža gados, kad atbildības nasta gulstas uz vecāku pleciem. Ja bērns neredz pietiekami labi, tad viņam vai viņai ir liegta iespēja iemācīties. Tādēļ gadījumos, kad bērna sekmes kļūst vājas, pirmkārt, vajadzētu pārliecinātes, vai bērna redze ir atbilstoša vecumam.

Te parasti vecāki iebilst, sakot, ka bērns nav sūdzējies, ka kaut ko neredz. Mīļie vecāki, ja bērns nekad nav redzējis skaidri, tad savu slikto redzi uztver par normālu- tai tādai ir jābūt. Tāpēc ir svarīgi pavērot bērna uzvedību ikdienā.

Šeit minēšu dažas pazīmes, kas varētu būt saistītas ar pazeminātām redzes funkcijām:

- lasot, velk līdzi ar pirkstu;
- bieži pazaudē tekstā vietu, kur lasījis;
- regulāri jauc burtus, kas pēc silueta ir līdzīgi, piemēram, F un P, vai E un B;
- noliec vai pagriež neierastā pozā galvu, lasot vai skatoties televizorā;
- sēž pārāk tuvu pie televizora;
- acis ir izteikti jutīgas uz gaismu;
- bieži berzē acis;
- sūdzas par galvassāpēm pie redzes slodzes(piemēram, lasot vai skatoties televizoru);
- pasliktinās bērna sekmes;
- izvairās no aktivitātēm, kur nepieciešama laba redze (teniss, hokejs, galda teniss, biatlons u.c.).

Pat, ja nenovērojat nevienu no šīm pazīmēm, pastāv iespēja, ka bērna redze nav pietiekoši laba, tēpēc ir svarīgi reizi gadā apmeklēt redzes speciālistu, lai pārliecinatos, vai bērnam nav redzes problēmu. Brilles neatrisina visas redzes problēmas – ir veselīgi jāēd un jākustas.

Kā minēju iepriekš, ir svarīgi pārbaudīt bērna redzi regulāri un, ja nepieciešams, izmantot atbilstošu redzes korekciju ikdienā, lasot vai skatoties tālumā. Taču ne mazāk būtiski ir veselīgi ieradumi, ko varam ieaudzināt bērniem jau no mazotnes.

Lai acis un redzes sistēma attīstītos un nobriestu pilnvērtīgi, tām nepieciešama samērīga slodze un labs uzturs. Redzes slodzi varam normēt, izveidojot noteiktu dienas režīmu. Vajadzētu atrast laiku reizi dienā vismaz 1 stundu ilgai pastaigai svaigā gaisā, kā arī sporta nodarbībām vai dejošanai, lai veicinātu pareizu, labāku asinsriti. Bērnam būs interesantāk un vieglāk pierast pie režīma maiņas, ja šo visu darīsiet kopā, tāpēc kopīgas pastaigas vai baseina apmeklējums ģimenes lokā var izveidoties par īpašu, jautru un, protams, veselīgu ģimenes rituālu jums visiem. Ja šādi būs iekārtota diena, bērnam paliks pavisam nedaudz laika, ko pavadīt pie datora vai televizora.

Svarīgas ir arī mazās atpūtas pauzes, ja bērns ilgstoši veic tuvuma darbus. Piemēram, pildot mājas darbus. Pēc katrām 40 minūtūm saspringta darba tuvumā, acis vajadzētu atpūtināt vismaz 10 minūtes, pieceļoties, mazliet izskaigājoties un izstaipoties. Var izmantot arī "10x10x10 paņēmienu" (reizi 10 minūtēs uz 10 sekundām atpūtināt acis, paskatoties vizmaz 10 pēdu attālumā), kas ļoti efektīvi palīdz acīm nepārstrādāties.

Runājot par veselīgiem ēšanas ieradumiem – jo ātrāk pieradināsiet bērnu pie tiem, jo labāk. Acīm un redzes sistēmai labākie produkti ir augļi un dārzeņi. Tāpēc bērniem kā našķi piedāvājiet svaigu ābolu vai burkānu, vai žāvētus augļus. Ja, pārnākot no skolas, ledusskapī bez pusdienām vai vakariņām atradīsies arī notīrīts burkāns vai nomizots un sagriezts ābolītis, bērnam būs slinkums doties uz veikalu pēc čipsiem vai konfektēm.

Tātad, svaigs gaiss, aktīvs dzīvesveids, pareizs uzturs un normēta slodze ir galvenie faktori bērna redzes sistēmas pareizai attīstībai, bet regulāras redzes pārbaudes palīdzēs novērst redzes traucējumus, ja paši tos neesam pamanījuši!

Rakstu pievienoja
Ieva Rikena
optometriste optikas salonā "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no 2018. gada 6. jūnija līdz 2018. gada 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2022