Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Bērnu redze / Palīdzības ABC acu traumu gadījumos
Palīdzības ABC acu traumu gadījumos

Konsultē Ilze Dilāne, vadošā optometriste optikas salonā Metropole, Olainē

Brīžos, kad saskaramies ar traumām, negadījumiem un īsti nezinām, kā pareizi sniegt pirmo palīdzību cietušajam, pārņem stress un apjukums. Optikas salonu Metropole redzes speciāliste Ilze Dilāne konsultē par sadzīvē visbiežāk gūtām acu traumām, ko gūst kā pieaugušie, tā arī bērni. Ikviens ir aicināts iepazīties ar rakstu un ņemt vērā speciālista ieteikumus rīcībai gadījumos, kad gūts acu ievainojums, jo no ātras rīcības, sniedzot palīdzību, ir atkarīga cilvēka redze un acu veselība!

Biežākās acu traumas

Aptuveni 8% no acu traumām, ir ķīmiskie apdegumi. Šos apdegumus galvenokārt izraisa sadzīvē izmantojamie šķidrumi, piemēram, mazgāšanas un dzesēšanas šķīdumi, pārtikā izmantojamais etiķis, kā arī līme. Savukārt pusaudži mēdz niekoties ar asaru gāzes baloniem, kuru saturs var radīt acs radzenes apdegumu. Aptuveni puse no acu traumām ir dažādi acī iekļuvuši svešķermeņi.

Kā sniegt pirmo palīdzību acs ķīmiskā apdeguma gadījumā?

Ja ir notikusi nelaime un acīs iekļuvusi kāda ķīmiska viela, nekavējoties ir jāveic acu skalošana. To var veikt arī ar tīru istabas temperatūras ūdeni. Skalošana ir jāveic vismaz 15 minūtes ilgi. Ķīmisku apdegumu gadījumā ir svarīgi nezaudēt laiku un skalošanu veikt pēc iespējas ātrāk. Kamēr tiek veikta skalošana vai tūlīt pēc tās, ir nepieciešams noskaidrot, kāda ķīmiskā viela ir nokļuvusi acī, un ja iespējams, trauku ar šo vielu jāpaņem līdzi un jāparāda speciālistam.Tiklīdz ir sniegta pirmā palīdzība, cietušais nekavējoties ir jānogādā pie acu ārsta, kurš izvērtēs traumas nopietnumu un nozīmēs turpmāko ārstēšanu.

Vecāki, esiet uzmanīgi!

Optikas salonu Metropole optometriste Ilze Dilāne aicina vecākus īpaši uzraudzīt lietas, ar kurām spēlējas bērni. Nepievēršot uzmanību rotaļām, var izrādīties, ka bērns rotaļājas ar kādu veselībai kaitīgu šķidrumu vai bīstamu priekšmetu. Sadzīves ķīmiju un citas ikdienā izmantojamas lietas, kas var nodarīt kaitējumu veselībai, ir jāuzglabā nepieejamā vietā vai slēgtā telpā, kurā bērnam nav iespējas iekļūt.

Nekavējoties pie acu ārsta!

Ja acī ir iekļuvis bīstams svešķermenis, piemēram, stikla gabaliņš, nekavējoties ir jāmeklē palīdzība pie acu ārsta. Šādos gadījumos tikai ārsts var izņemt svešķermeni un nozīmēt nepieciešamo terapiju. Arī jebkuras acu traumas gadījumā ir jāvēršas pie speciālista pēc iespējas ātrāk, izņemot gadījumus, kad acī ir iekļuvusi ķīmiska viela un vispirms ir jāveic pareiza un ilgstoša acs skalošana, un pēc tam jādodas pie tuvākā speciālista.

 Acu traumu punkti Rīgā, atvērti visu diennakti:

- P. Stradiņa Klīniskā Universitātes slimnīca

- Klīniskā slimnīca “Gaiļezers”

- Bērnu Klīniskā Universitātes slimnīca

Neatliekamos gadījumos, kad pašiem nav iespējas nogādāt cietušo pie speciālista, ir jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113!

Rakstu pievienoja
Ilze Dilāne
optometriste optikas salonā "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no 2018. gada 6. jūnija līdz 2018. gada 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2022