Rūpes par redzi
Bērnu redze
Acu kaites
Interesanti par redzi
Vērtīgi izlasīt / Bērnu redze / Brilles nav šķērslis sportiskām aktivitātēm
Brilles nav šķērslis sportiskām aktivitātēm

 Aija Muceniece, vadošā optometriste optikas salonos Metropole

Atsākoties mācībām skolā, ikvienu vecāku uztrauc jautājums par skolēna ārpusklases aktivitātēm. Nereti bērni, kuriem ir redzes traucējumi paliek uz „rezervistu soliņa”, jo vecākiem gluži vienkārši ir bail, ka redzes problēmu dēļ, bērns varētu netikt līdzi pārējiem vai arī gūt traumas. Vecāku mīlestības dēļ, bērni nereti kārotā basketbola pulciņa vietā, nokļūst dziedāšanas nodarbībās, kur nu sava sportiskā enerģija ir jānovirza citā radošā gultnē. Taču pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai un jauniem materiāliem, bērniem ar brillēm vairs nav jāpaliek malā, bet gan apbruņojoties ar atbilstošo ekipējumu, jādodas pretī sportiskiem panākumiem.

Vadošie Metropole optometristi uzskata, ka sliktai redzei nebūtu jābūt par iemeslu, lai bērns atteiktos no fiziskām aktivitātēm. Mūsdienās ir dažādi korekcijas veidi un iespējas, kā pielāgoties situācijām, kur slikta redze varētu šķist par apgrūtinājumu. Pašlaik aktīviem bērniem un pusaudžiem ir pieejamas brilles - gan parastās, gan sporta un pat peldbrilles ar optiskām lēcām, vai dažādu lietošanas termiņu kontaktlēcas, kas visas ir drošas un piemērotas sportiskām aktivitātēm.

Optikas salona Metropole vadošā optometriste Aija Muceniece skaidro: „Gan daudzi komandas sporta veidi, gan individuālie sporta veidi  prasa teicamu reakcijas laiku un arī labu redzi. Ja bērns neredz labi, tas apgrūtina daudzu uzdevumu veikšanu – piemēram, basketbola laukumā – tā vietā, lai maksimāli koncentrētos uz bumbas izspēli un veiksmīgu metienu, bērnam ir papildus jāsapūlās, lai izsekotu līdzi straujajiem notikumiem laukumā neskaidrās redzes dēļ. Kamēr citi komandas biedri treniņu uzdevumos mācās tehniku, bērnam ar sliktu redzi vēl jāpūlās visu precīzi saskatīt un saprast, tas paņem papildus laiku un pūles. Tas ļoti būtiski apgrūtina veiksmīgu sportošanu, tieši tādēļ bērniem, kopā ar vecākiem būtu jākonsultējas ar optometristu, lai izvēlētos atbilstošāko redzes korekcijas veidu.” Optometriste iedrošina vecākus un bērnus: „Fiziskās aktivitātes ir  ļoti nepieciešamas arī acu labsajūtai. Tādēļ ļausim saviem bērniem un pašiem sev justies labi sportojot!

Viens no populārākajiem ikdienas redzes korekcijas veidiem ir brilles. Optimetristi iesaka, izvēlēties atbilstošas brilles arī sportiskām aktivitātēm, īpaši bērniem, lai domas par brillēm nenovirzītu bērna domas no uzdevuma izpildes sporta nodarbībās.

Svarīgi, lai bērniem un skolēniem brilles būtu pareizā izmērā. Brilles, kuras būs par lielu un pie katras galvas noliekšanas slīdēs nost no deguna, sportojot sagādās vairāk problēmu nekā prieka.

Briļļu izvēlē aktīviem cilvēkiem ļoti svarīgi ir izvēlēties pareizas briļļu lēcas. Īpaši svarīgi, lai lēcas būtu pēc iespējas izturīgākas, vieglākas un plīstot, neapdraudētu acis. Tādēļ optometristi iesaka plastikāta vai polikarbonāta briļļu lēcas – tās ir vieglas un trieciena rezultātā saplīst lielos gabalos. Nekādā gadījumā nevajadzētu sportot ar brillēm, kurām ir stikla lēcas, jo tas plīstot dalās daudzās sīkās lauskās, tādējādi apdraudot aci.

Svarīgi ir izvēlēties arī atbilstošus briļļu rāmjus, kas būtu ne tikai droši, bet arī piemēroti fiziskām aktivitātēm. Nevajadzētu izvēlēties briļļu rāmjus, kas izgatavoti no metāla vai plastikāta, jo tie trieciena rezultātā deformējas un plīst. Vislabāk būtu izvēlēties brilles no titāna, kas ir viens no izturīgākajiem materiāliem vai Memory metāla, kas ir elastīgs un mazāk pakļaujas deformācijai.

Būtiski, lai brilles dod pietiekami lielu redzes lauku – komandas sporta veidos var traucēt izteikti  biezas briļļu kājiņas un  ļoti šauras un mazas briļļu lēcas. Sportojot nederēs ļoti lieli, masīvi un smagi ietvari, tādēļ izvēloties briļļu ietvaru mazajam sportistam, īpaši uzmanība jāpievērš tam, lai briļļu īpašnieks tajās jūtās ērti un brilles nekļūtu par slogu sporta nodarbībās.

Sporta veidos, kur ir iespēja gūt traumas ( hokejs, basketbols, florbols, volejbols, austrumu cīņas u.c.), bērniem un pieaugušajiem, sportojot palīdz kontaktlēcas. Kontaktlēcas ne vien pasargās no iespējamās traumām, kas varētu rasties, ja tiek gūts sitiens pa brillēm, bet arī neierobežo redzes lauku.

Bērniem un pusaudžiem kā labāko variantu acu speciālisti iesaka vienas dienas mīkstās kontaktlēcas, kuras tiek liktas tieši uz sporta nodarbību. Šo lēcu pozitīvā īpašība ir tāda, ka actiņā katru reizi tiek likta jauna un tīra kontaktlēca, kas ievērojami samazina infekciju risku.

Ja bērns vai pusaudzis nodarbojas ar peldēšanu vai kādu citu ūdens sportu, baseina apmeklēšanas reizē, būtu jālieto vai nu vienas dienas kontaktlēcas un parastās peldbrilles, vai arī optiskās peldbrilles. Svarīgi gan atcerēties, ka pēc treniņa, kontaktlēcas uzreiz ir jāņem ārā. Ūdenī dzīvo dažādi mikroorganismi, kuri var iedzīvoties uz kontaktlēcas virsmas, un izveidot acu iekaisumu, kas sliktākajā gadījumā var novest līdz pat zaudētai redzei, kuru nevar izkoriģēt ne ar brillēm, ne - operāciju.

Tomēr ne visi, īpaši bērni var lietot vai ir gatvi lietot kontaktlēcas. Ja bērns nav pietiekami apzinīgs, tad kontaktlēcas vēl nav domātas viņam, jo tām jāveic regulāra kopšana, lai neradītu draudus acu veselībai, turklāt tās ir jāmāk pareizi ielikt un izņemt.

Lēcas nevajadzētu nesāt sportistiem, kuri nodarbojas ar tāllēkšanu, pludmales volejbolu un citiem sporta veidiem, kas saistīti ar smiltīm vai putekļiem, jo sīkās smilšu daļas var nokļūt zem lēcas un radīt būtiskus acs bojājumus.

Visām redzes korekcijas metodēm ir savas priekšrocības un trūkumi, taču jāņem vērā, ka atbilstošāko metodi sportam, palīdzēs izvēlēties optometrists, kurš kopā ar bērna redzes specifiku, paradumiem un vecāku iespējām, piedāvās jums atbilstošākās metodi.

 

Rakstu pievienoja
Aija Muceniece
vadošā optometriste optikas salonos "Metropole"

 
Logins

draugiem.lv
Vērtīgi izlasīt
Briļļu ziedošanas akcijā cilvēki atdāvājuši ap 1000 briļļu pāru
Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un optikas salonu Metropole rīkotajā briļļu ziedošanas pasākumā „Palīdzi ieraudzīt – ziedo brilles līdzcilvēkiem!” Latvijas iedzīvotāji šogad atnesuši ap 1000 briļļu pāru – gan optiskās, gan saulesbrilles. Tagad brilles iegūs otru dzīvi – ar LSK palīdzību tās nonāks pie cilvēkiem, kam nepieciešamas.
Lasīt vairāk
Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam?
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums – viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
Lasīt vairāk
Dod savām brillēm otru dzīvi – ziedo tās labdarībai
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” un optikas saloni „Metropole” aicina iedzīvotājus labdarībai atdāvāt brilles, ko paši vairs nenēsā, bet kādam līdzcilvēkam tās ļoti varētu noderēt. Gan optiskās, gan saulesbrilles var ziedot jebkurā optikas salonā „Metropole” visā Latvijā no 2018. gada 6. jūnija līdz 2018. gada 6. augustam.
Lasīt vairāk
SIA Optic Guru
Mednieku iela 21/23,
Ogre, LV-5001

Tālr.: 65035635
E-pasts: info@opticguru.lv

Datu drošības politika
© SIA Optic Guru 2022